Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

Bezpieczeństwo firmowej sieci

Współcześnie w przeważającej części firm używane są sieci komputerowe, a bez wątpienia wszystkie posiadają podłączenia do internetu. Połączenia sieciowe dają bezsprzeczne korzyści, w tej kwestii nie może być żadnych zastrzeżeń. Ale trzeba pamiętać, że niosą ze sobą też dużo zagrożeń. bezpieczeństwo sieci wielu właścicielom biznesów przysparza trosk. Jakie działania podjąć, by się ustrzec przed włamaniami, robakami internetowymi i utratą danych?

Bezpieczne zakupy przez internet
Ważne jest, by zadbać o zatrudnienie specjalisty, który zajmie się firmową siecią. Zagadnienia wiążące się z obsługą serwerów, modemów i zapór bezpieczeństwa nie powinny być zlecane laikom. Elementarzem bezpieczeństwa sieci jest też wykupienie dobrych aplikacji antywirusowych i kontrolujących ruch sieciowy. Programy te należy często uaktualniać – bez najnowszych baz wirusów okazują się one bezwartościowe.

Komputer iBUYPOWER w obudowie Thermaltake Level 10
Żeby dowiedzieć się, czy firma jest przygotowana na ofensywę hakerów z internetu oraz czy dane w intranecie są dobrze zabezpieczone, należy wykonać test bezpieczeństwa IT. W tym celu należy opłacić zewnętrzną firmę, oferującą takie usługi. Audyt bezpieczeństwa sieci bazuje na całościowym zbadaniu sieci komputerowej i znalezieniu słabych punktów, które mogą stać się furtką dla hakerów. Specjaliści badają serwery, pojedyncze komputery i routery, wykonując kontrolowaną ofensywę z zewnątrz i od środka firmowej sieci. Muszą ocenić poziom bezpieczeństwa, tzn. czas, jaki konieczny jest na obejście haseł i przejście przez firewall. Zwykle po audycie składany jest precyzyjny raport, który należy pokazać firmowemu administratorowi sieci, by załatał dziury w systemie. bezpieczeństwa (jak działa monitoring?)


Kolejne tematy

Dlaczego warto inwestować w dobre serwery firmowe

Serwer
Dobre i sprawne serwery to teraz podstawa rozwiniętej firmy. W lokalnych sieciach komputerowych znanych przedsiębiorstw, jak również w małych firmach należy koniecznie zadbać, aby pakiety danych wysłane z jakiegoś punktu A przedostały się jak najszybciej do punktu B. Nowatorskie aplikacje biznesowe (takie jak choćby handel przez Internet, witryny WWW oraz całe wachlarze odrębnych usług świadczonych przez sieć internet, intranet oraz ekstranet) wszystkie wykorzystują zasoby znajdujące się w sieci.
Dodane przez: Eliza Misiecka
20/06/11, 07:15