Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

Karta graficzna – jaką najlepiej wybrać w zależności od potrzeb

Karta graficzna ATI Sapphire X800Pro
W szarej obudowie komputera znajduje parę ważnych elementów. Takim elementem jest karta graficzna, która generuje obraz na monitorze. W związku z tym, że dla wielu sklep komputerowy to pomieszczenie pełne dziwnych nazw, w tym artykule postaram się opisać, jak dopasować karty graficzne do określonych zadań.

Najpierw należy sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich zadań planujemy używać komputera. Jeżeli tylko do pisania dokumentów tekstowych, oglądania filmów i przeglądania stron WWW, nie trzeba kupować osobnej karty graficznej. Wtedy polecam kupić płytę główną z wbudowanym chipem graficznym. Do zaawansowanej pracy z tworzeniem modeli 3D rekomenduje się kupno kart specjalistycznych, często nieosiągalnych w zwykłych sklepach komputerowych.

Jeśli zaś planujemy kupować gry komputerowe, szczególnie te niedawno wydane, potrzeba koniecznie zastanowić się nad doborem odpowiednio wydajnego sprzętu. Podzespoły do komputerów wykazują się odmiennymi parametrami, jak i także ceną. Aby włączyć nadchodzące programy komputerowe, konieczna będzie karta graficzna z wyższej półki. Dla nabywców ze znaczną ilością pieniędzy polecam GeForce gtx 590, kosztujący powyżej dwóch tysięcy złotych i mający oszałamiającą wydajność. Jeśli dysponujemy mniejszą ilością pieniędzy, ale równocześnie zależy nam na wysokich osiągach, warto rozejrzeć się za Geforce gtx 580 lub Radeon 6850.

Te intrygujące posty mają swą kontynuację. Masz ochotę się z nią zapoznać? Więc idź do strony kable elektryczne producent i tam rozkoszuj się frapującymi wątkami.

Ceny obu układów krążą w granicach 600zł. Poniżej tej kwoty również znajdziemy nie najgorsze produkty, takie jak geforce GT430, niestety niebawem może się okazać, że nie będą potrafiły podołać nadchodzącym grom.

Trzeba mieć w pamięci, że dobre komputery do gier nie składają się tylko z kart grafiki. Znaczący jest również dobór procesora, najlepiej więcej niż z jednym rdzeniem. Także pamięć operacyjna mocno oddziałuje na szybkość - cztery GB to teraz najmniejszą ilość, gdy pragniemy się radować płynną akcją w grze.
19/09/02, 14:05