Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

Na czym polega Workflow

Jednym spośród najczęściej spotykanych problemów przy prowadzeniu dużej lub średniej firmy jest obieg dokumentów i informacji. Zwyczajny, papierowy sposób jest wolny oraz zawodny, ze względu choćby na sytuację gdy jakiś istotny dokument przykładowo może się gdzieś zapodziać, z czego później wynikają poważne komplikacje. Potrzeba usprawnienia komunikacji między pracownikami przedsiębiorstw i tym samym unikania takich sytuacji, zapoczątkowała tworzenie oprogramowania szerzej określanego pojęciem workflow.
E-biznes, internet


Workflow (ang. Work flow czuli przepływ pracy) jest to, według koalicji WFMC (ang. WorkFlow Menagement Coalition): "automatyzacja procesów biznesowych, w całości lub w części, podczas której dokumenty, informacje przewodem zobacz (powołaj się na nas) zadania są przekazywane od jednego uczestnika do następnego, według odpowiednich procedur zarządczych".

Kolejne tematy

Przebudowa serwerowi

Thomas-it
Wbrew wszelkim opiniom, na budowanie strony internetowej oraz na usługi informatyczne scala się wiele składników i potrzebni są odpowiedni pracownicy. Od programistów, którzy programują strony w wybranym przez siebie języku programowania, przez grafików pracujących nad jej wyglądem, oraz administratorzy sieci. założenie strony internetowej to pierwszy etap współpracy, ale wiele firm decyduje się na dłuższe uzgodnienia.


Mówiąc ogólnie pojęcie to jest używane w stosunku do oprogramowania, głównie tego, które służy wspieraniu pracy grupowej. Oprogramowanie takie pozwala na ustalenie jakie role w procesie przetwarzania dokumentów pełnią osoby biorące udział w wykonywaniu danej czynności oraz jakie są stany pośrednie dokumentów. Jako przykład można omówić realizację obiegu szkolenia w firmie. Osoby dające dyspozycję na wykonanie pracy związanej z organizacją szkolenia aktywują dane wejściowe (miejsce i tematykę szkolenia oraz nazwiska pracowników, których ono obejmuje), powstaje dokument zgłoszenia szkolenia. Później dane są odbierane przez pracownika realizującego zadanie (proponowany jest np. termin wyjazdu, rodzaj środka transportu, firma szkoleniowa i tym podobne), ze zgłoszenia powstaje dokument szkolenia. Informacje te trafiają powtórnie do decydentów, którzy zatwierdzają informacje o wykonaniu dyspozycji (na przykład zezwalają na zakwaterowanie w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu), dokument delegacji zostaje zatwierdzony do wykonania. Pracownicy wykonują zlecenie, potwierdzają odbycie szkolenia, dokument szkolenia staje się zrealizowany, po czym następuje akceptacja zwrotów kosztów wyjazdu. Widoczne jest, że wszystkie etapy przetwarzania takiej informacji charakteryzują się określonym zbiorem osób wykonujących zdefiniowane operacje na dokumentach i sprecyzowanym zestawem możliwych stanów dokumentu. Są to typowe cechy procesu workflow. Systemy obiegu dokumentów dające możliwość wykonywania takich działań to na przykład: eSoda (program darmowy), BOS, eDokumenty (licencja to koszt 850 PLN za każde stanowisko) przewód zobacz (https://www.lapppoland.lappgroup.com/produkty/katalog/przewody-sterownicze-i-przylaczeniowe/szeroki-zakres-zastosowan/plaszcz-pvc-zyly-numerowane/oelflex-classic-110.html) M-Files. Umożliwiają one między innymi zarządzanie dokumentami, obieg faktur, wszelkiego rodzaju zleceń jak i również informacji handlowych, obsługują faks jak również skaner, klasyfikują dokumenty i umożliwiają ich szybkie odszukanie.


To, na który program do obiegu dokumentów się zdecydować, zależne jest od zapotrzebowania danejfirmy. Do rozważenia jest również kwestia tego, czy za oprogramowanie płacić, czy zdecydować się na darmowe rozwiązanie. Zainteresowanych tą kwestią zachęcam do odwiedzenia forów internetowych i stron producentów oprogramowania, gdzie znajdziemy szersze specyfikacje konkretnych programów.
Dodane przez: G.S.
18/02/23, 14:05