Kilka podstawowych informacji o odlewaniu, czym charakteryzuje się odlewanie ciśnieniowe.

Odlewanie jest jedną z najstarszych metod obróbki najróżniejszych metali, używane już było przed tysiącami lat. Obecnie dzięki ogromnej ilości przeprowadzonych badań daje ogromne możliwości, a liczba dostępnych stopów o coraz lepszych parametrach cały czas dynamicznie wzrasta.


Za pomocą odlewania można wykonywać przeróżne przedmioty, nawet z tak skomplikowanymi, jak bloki silników samochodowych.
światło - fiber laser


W wielu przypadkach jest to jedyna metoda na to, aby otrzymać pożądane kształty, ponieważ albo jest to niemożliwe za pomocą dobrych obrabiarek, albo byłyby dużo większe koszty. Jedną z najbardziej popularnych metod odlewniczych, wykorzystywaną praktycznie od samego początku, jest odlewanie w formach. technika ta opiera się na tym, że przygotowuje się wzór elementu wykonany z wosku, a następnie otacza się go odpowiednio przygotowaną masą, jaka po jakimś czasie zastyga. Po podgrzaniu wszystkiego wosk zostaje wytopiony, a następnie do otrzymanej w ten sposób wlewa roztopiony metal, który zastygnie we wcześniej przygotowanym kształcie.


mieszkania


Innym popularnym sposobem robienia elementów z metalu będzie odlewanie ciśnieniowe. Polega ono na tym, że forma zostaje wypełniona pod wpływem ciśnienia spowodowanego ruchem specjalnego tłoka. Technologia ta cechuje się wysokim poziomem wydajności i dużą dokładnością, przez co jest coraz popularniejsza przy produkowaniu różnych elementów. odlewanie metodą ciśnieniową posiadają przede wszystkim odpowiednią strukturę wewnętrzną, przez co cechują się dobrymi właściwościami wytrzymałościowymi i mechanicznymi. Odlewanie ciśnieniowe stosuje się przede wszystkim w przypadku metali nieżelaznych, takich jak miedź, mangan czy aluminium.


Lecz metoda ta posiada niestety ograniczenia, a największą jej wadą są wysokie koszty.
Odlewnia aluminium (oceń aluminium szczotkowaneRathgeber ) chcąca produkować elementy wykonywane w taki sposób musi zakupić odpowiednie maszyny i urządzenia do odlewnia aluminium ALWRO S.A.. Dodatkowo jakimś utrudnienie są tworzące się w czasie odlewów naruszenia ciągłości struktury, jakie osłabić mogą element i wpłynąć na jego własności użytkowe.
23/03/13, 07:37