Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

Jak wybrać dobry procesor?

Przy kupnie laptopa albo komputera wybór odpowiedniego procesora będzie miało bardzo duże znaczenie przy jego późniejszej pracy. Powinno dobrze się zastanowić, do czego dany sprzęt ma być używany. Jeśli ktoś będzie chciał dużo grać, to lepiej zrobić inwestycję w wydajną kartę graficzną, ale jeśli sprzęt komputerowy będzie używany do realizacji dużej ilości obliczeń, to na procesorze oszczędzać się nie powinno.


Dwa nowe Phenomy BE
Dzisiaj na rynku dominują dwie firmy, AMD i Intel. Wyścig ich jest bardzo zacięty, praktycznie każdy nowy pomysł natychmiast jest kopiowany przez konkurenta. Mimo tego, że każdy z tych producentów stosuje własne patenty, to oferowane przez nich układy procesorów są kompatybilne ze sobą i obsługują wszystkie bez wyjątku programy i aplikacje.

Z tego też powodu nie jest istotne, czy w komputerze będzie Procesor AMD Phenom II X4 955 Quad Core 3,2Ghz S-AM3 BOX (HDZ955FBGIBOX), albo czy laptop widziany w sklepie posiada Procesor Intel Core i5-4570 320 GHz 6MB L3 LGA1150 (BX80646I54570 928636). W obu tych przypadkach będziemy mogli na zakupionym urządzeniu uruchomić wszystkie programy, które będą chodzić bez większego problemu.

Bez znaczenia jest również, czy użytkowany będzie stacjonarny komputer, czy też notebook. W urządzeniach przenośnych również można znaleźć obie marki układów procesorowych, z tym że przeważnie mają one trochę inne parametry niż w komputerach stacjonarnych. Są bardziej energooszczędne, z tego powodu że przy laptopach należy energię bardziej oszczędzać. Z tego więc powodu komputer stacjonarny wyposażony w Procesor Intel i5-4430 3.00GHz 6MB BOX (BX80646I54430) będzie zużywał znacznie więcej energii niż jego odpowiednik w przenośnym urządzeniu. Jeśli chodzi o AMD sytuacja podobnie wygląda, tu również AMD zamontowany w stacjonarnym sprzęcie będzie miał inne parametry niż jego odpowiedniki w laptopach. Dziś zauważa się odejście w kierunku coraz dłuższych czasu działania na akumulatorach. Dlatego producenci decydują się często na montowanie nieco mniej wydajnych, ale energooszczędnych końcu zamiast ostatnich, ale zużywających mnóstwo energii nowinek. Przy obecnym postępie technologicznym różnice zauważalne raczej nie będą w czasie normalnego użytkowania.
22/10/16, 07:04