Jak odmieniała się rola koni w środowisku ludzi na przestrzeni setek lat?

W minionych i dawno zapomnianych czasach piękne konie spełniały funkcję środka do przemieszczania. Na różnych gospodarstwach zatrudniano je do robót na gospodarce
.

Niebywała siła tych niepozornych zwierząt była w przeszłości szeroko wykorzystywana w najróżniejszych dziedzinach życia. Prości chłopi zaprzęgali konie i orali przy ich użyciu własne uprawy. W rozwijających się miastach konie służyły do wygodnego przemieszczania się. Jedni zaprzęgali je do własnych powozów, szlachcice na koniu podróżowali z jednego miejsca na miejsce. Wraz z chwilą skonstruowania zmechanizowanych
koń
pojazdów i środków do przemieszczania się funkcja koników znacznie się odmieniła. Aktualnie konie służą do celów rekreacyjnych. Multum ludzi pragnie posiadać swojego konika by raz na jakiś czas wybrać się konno na ciekawą oraz rekreacyjną wycieczkę.

Właśnie dlatego stworzonych zostało multum stadnin koni, w których da się trzymać swoje konie i w dogodnym czasie cieszyć się ich posiadaniem. Wiele znanych gospodarstw turystycznych ma konie (sprawdź kamizelki jeździeckie) tylko po to, aby organizować w chłodne dni kulig. To świetna rozrywka. Dzieci świetnie się bawią na sankach a starsi zazwyczaj zasiadają w olbrzymich saniach i delektują się śnieżnobiałymi krajobrazami. Kulig bawi nie tylko w trakcie podróży. Na ogół zakańcza się smakowitym grillem w otwartej przestrzeni pośród ciekawej roślinności jak też w licznym gronie uradowanych turystów.

Konie oprócz roli rozrywkowej pełnią znacznie poważniejszą funkcję. Mianowicie w wielu sytuacjach robiona jest z ich udziałem hipoterapia - hipoterapia w patataj.com. To forma rehabilitacji psycho-ruchowej. Metoda ta działa wieloprofilowo, czyli oddziałuje jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie jak również socjologicznie. Hipoterapia przeprowadzana jest zarówno u małych dzieci, nastolatków, jak i u dorosłych ludzi. Leczy w głównej mierze osoby które są niepełnosprawne ruchowo i umysłowo. Zbawienne dla zdrowia efekty kontaktu z koniem widoczne były już w dawnych czasach. Aczkolwiek jako technika leczenia pojawiły się w nowoczesnej medycynie w latach 50, głównie w neurologii, ortopedii jak również psychiatrii.


Widać więc, że te zwierzęta mają dobroczynny wpływ na ludzi. Wzbudzają zainteresowanie jak również uznanie. Styczność z tymi zwierzętami dostarcza niezatartych wrażeń. Przynosi odprężenie jak też w dużym stopniu polepsza samopoczucie.
23/04/10, 17:47