Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

Okablowanie jak również przewody elektryczne

Jednym z takich fragmentów instalacji elektrycznej, z którymi ma się do czynienia w życiu codziennym, są przewody elektryczne. Można je znaleźć w sumie w każdym miejscu zarówno we wnętrzach, jak i poza budynkami. W świadomości większej liczby ludzi kable i przewody elektryczne to to samo. Tymczasem są to różne urządzenia, ponieważ przewód elektryczny jest częścią kabla. Kabel natomiast tworzy system odpowiednich przewodów wraz z warstwą izolacyjną. Rodzaj wykorzystanego kabla lub przewodu zależy na pewno od wykorzystania, a czyli od przyrządu, gdzie jest użyty. Kable elektryczne różnią się zatem grubością, długością,a także kształtem wtyczek. Odmiennie wyglądać będzie zasilacz do komputera, a odmiennie kabel od żelazka. Ten drugi zresztą jest bardzo specyficzny, ma bowiem charakterystyczny rodzaj warstwy izolacyjnej. Ta specjalna warstwa stworzona z bawełny gwarantuje bezpieczeństwo w czasie wykorzystywania żelazkaa. Przy wykorzystaniu typowej warstwy dotknięcie rozgrzanej stopy żelazka mogłoby wywołać przepalenie, a co za tym idzie porażenie prądem lub zwarcie instalacji.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex

Typy przewodów
Wewnątrz przewodów elektrycznych występują tak zwane żyły, czyli mniejsze przewody, w większości przypadków pokryte różnokolorową warstwą izolacyjną. Przewody te najczęściej wykonane są z miedzi. Izolacja natomiast wykonywana jest z tworzywa sztucznego o specjalnych właściwościach. Przewody elektryczne miewają także różny kształt; występują przykładowo przewody płaskie. Przewody charakteryzują takie parametry jak na przykład giętkość, a także maksymalna temperatura działania. Są one określone po to, by eksploatacja przewodów odbywała się we właściwy i bezpieczny sposób.

Przewody przyłączeniowe
Przewody przyłączeniowe to wszelkie te przewody, które wyposażone są w element powszechnie zwany wtyczką. Wtyczka elektryczna również miewa zróżnicowane kształty zależnie od urządzenia. Przewody przyłączeniowe posiadają zwykle izolację z gumy, może być jednak także wykonana z innych materiałów. Przy wybieraniu przewodu ważne jest by pamiętać o skontrolowaniu jego długości tak, by wystarczała do potrzeb. kable (patrz Przewody przyłączeniowe) kable (patrz Przewody elektryczne) kable (patrz Kable elektryczne)
Dodane przez: PP2.0
18/07/12, 10:41