Instalacja odgromowa - pewnie w czasie burzy.

Prawie każdy budujący dom frapuje się, czy odgromowa instalacja jest mu konieczna, czy może możemy z niej zrezygnować, gdyż ryzyko trafienia gromu jest tak nieduże.
Bo wszak piorun "strzela" w najwyższy obiekt odnajdujący się w pobliżu. Czy to prawda? I tu jesteśmy w błędzie, gdyż o ile prawdopodobieństwo wygranej w totolotka da się obliczyć, to z prawdopodobieństwem trafienia pioruna już o wiele trudniej (znacznie więcej). I choć prawo budowlane nie nakazuje przeprowadzania takiej instalacji w budynkach o wysokości poniżej 15 m, to nie warto kusić przeznaczenia. Istotnie koszt 1,5 tys -3 tys. zł to niewielki procent łącznych kosztów budowy (sprawdź regipsy cena wrocław z olszewscy.org.pl!) domku, a zapewnia poczucie bezpieczeństwa a także spokojny sen, zwłaszcza kiedy na dworze szaleje burza i błyska, jak w dyskotece. instalacje odgromowe posiadają proste zadanie – powinny przejąć na siebie energię wyładowania atmosferycznego po czym bezpiecznie odprowadzić ją do gleby. Wyładowania atmosferyczne generują energię o gigantycznej sile. Gdy energia ta nie będzie odprowadzona do ziemi, przez metalowy kanał powiązany z instalacją odgromową, możemy spodziewać się zniszczenia obiektu, sprzętów podłączonych do napięcia, a wręcz pożaru obiektu. Nie warto więc ryzykować, tym bardziej, że nie można mieć pewności, iż grom nie trafi w nasz budynek lub jego okolice. Na takowe ”niespodzianki” najbardziej narażeni jesteśmy w okresie burz wiosennych, a także wówczas, gdy budynek stoi na wzgórzu albo w „szczerym polu”. Warto wykonać również alarmy, dla bezpieczeństwa i ochrony domu (alarmy piaseczno - Arnet).


Sypialnia, łóżko Zanette


Dobrze zaplanowana a także poprawnie wykonana instalacja odgromowa chroni dom prawie w 100%.
O jej zrealizowaniu należy pomyśleć już na początku budowy, bo pewne elementy, przykładowo uziom fundamentowy, musimy zrobić w trakcie budowy.
23/05/14, 07:53