Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

Rodzaje drukowania w poligrafii

Obecnie w poligrafii można wyróżnić dwie podstawowe formy drukowania: - drukowanie mechaniczne – określane jako analogowe, - drukowanie elektroniczne – inaczej druk cyfrowy. Oba rodzaje druku są szeroko rozpowszechnione i w zależności od pożądanego efektu końcowego można preferować wybraną technikę.

Drukowanie analogowe dzieli się na
drukarnia speed
cztery odmienne formy: - wydruk płaski, - drukowanie wklęsłe, - druk wypukły, - sitodruk.

Wyżej wymienione techniki wymagają zrobienia form drukarskich, za pomocą których przenosi się farbę drukarską na podłoże.

{Przykładem drukowania płaskiego jest druk offsetowy. maszyny sitodruk przy użyciu tej techniki polega na transportowaniu farby z formy drukarskiej na podłoże dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym elementów drukujących oraz niedrukujących formy drukowej. Elementy niedrukujące posiadają niską adhezję wobec czego nie przenoszą farby. Farba wykorzystywana w druku transportowana jest na podłoże z elementów drukujących za pomocą cylindra offsetowego. W tym przypadku uzyskać można najmniejszą grubość warstwy farby na nośniku. Wśród urządzeń offsetowych wyróżnić można następujące typy maszyn: arkuszowe i zwojowe.

W technice drukowania wklęsłego forma drukarska posiada elementy drukujące zlokalizowane poniżej elementów niedrukujących. Farba jest umieszczana na formie drukowej po czym przy użyciu specjalnego noża – rakla - jest ona zbierana z elementów niedrukujących a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże. Wśród technik druku wklęsłego należy wymienić : - rotograwiurę (kosztowna technika , wykorzystywana głównie do projektów wysokonakładowych, drukowania barwnych ilustracji czy produktów dekoracyjnych), - starodruk (technika stosowana przy produkcji papierów wartościowych oraz banknotów), - tampodruk (wykorzystywany do drukowania na powierzchniach nieregularnych , np. zabawek.

W druku wypukłym elementy drukujące w formie drukarskiej są umiejscowione wyżej niż elementy niedrukujące. Farba drukarska jest nakładana wyłącznie na elementy drukujące po czym przenoszona jest na podłoże. W druku wypukłym wyróżnia się : - typografię – technika popularna w latach 60-tych; dzisiaj mało popularna, - fleksografia – technika wykorzystywana głównie do druku opakowań.

Kolejne tematy

Czy ekrany LED jako reklamy usług gwarantują lepsze docieranie do potencjalnych klientów?

reklama na ekranach Led
Docieranie do szerokiego spektrum potencjalnych odbiorców przez wykorzystanie wyświetlaczy LED stało się patentem przed kilkoma laty. Ruchome reklamy na tablicach lub ekranach nie gwarantują zwrotu pieniędzy i kolejnych klientów - pomyślność kampanii marketingowej zależy od kilku zmiennych na raz.


Sitodruk to forma wydruku, w której wykorzystywana jest forma drukarska w postaci siatki z oczkami, z których część oczek jest zasłonięta (miejsca niedrukujące). Przez otwory niezakryte farba jest przeciskana za pomocą rakla i transportowana na podłoże. Sitodruk jest formą bardzo prostą, nie posiadającą ograniczeń formatowych. Najczęściej używany jest w przypadku druku małych nakładów.
Na podstawie: Drukarnia Speed
21/03/09, 07:24