Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

Kable jak i przewody elektryczne

Jednym z tych fragmentów instalacji elektrycznej, z jakimi można spotkać się w życiu codziennym, są kable elektryczne. Można je znaleźć właściwie w każdym miejscu zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W pojęciu większości osób kable i przewody elektryczne to jedna i ta sama rzecz. W rzeczywistości są to odmienne urządzenia, ponieważ przewód elektryczny stanowi część kabla. Kabel natomiast tworzy system odpowiednich przewodów razem z warstwą izolacyjną. Typ użytego kabla lub przewodu zależy na pewno od wykorzystania, a zatem od przyrządu, gdzie jest wykdomach (zobacz obciążalność kabli)tany. Kable elektryczne różnią się zatem grubością, długością,jak również rodzajem wtyczek. Odmiennie wygląda zasilacz do laptopa, a inaczej kabel od żelazka. Ten drugi zresztą jest bardzo charakterystyczny, posiada bowiem specjalny rodzaj izolacji. Ta specjalna otulina stworzona z włókna bawełnianego gwarantuje bezpieczeństwo podczas korzystania z żelazkaa. Przy zastosowaniu „zwykłej” warstwy dotknięcie rozgrzanej części urządzenia mogłoby spowodować przepalenie, a przez to porażenie prądem lub zwarcie instalacji.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex
Typy przewodów W środku przewodów elektrycznych są tak zwane żyły, czyli mniejsze przewody, zwykle pod różnokolorową warstwą izolacyjną. Przewody te zwykle wykonane są z miedzi. Warstwa izolacyjna z kolei tworzona jest z tworzywa sztucznego o specjalnych właściwościach. Przewody elektryczne miewają także różny kształt; występują między innymi przewody płaskie. Przewody odznaczają się takimi parametrami jak na przykład stopień giętkości, a także najwyższa możliwa temperatura działania. Są one określone po to, by eksploatacja przewodów odbywała się we właściwy i bezpieczny sposób.

Przewody przyłączeniowe Przewody przyłączeniowe to wszelkie te przewody, które posiadają element popularnie zwany wtyczką. Wtyczka elektryczna także miewa zróżnicowane formy w zależności od przyrządu. Przewody przyłączeniowe mają najczęściej osłonę gumową, może być jednak również wykonana z innych tworzyw. Podczas wybierania przewodu znaczące jest by pamiętać o sprawdzeniu jego długości tak, by spełniała wymagania.


Kolejne tematy

Okablowanie jak również przewody elektryczne

kabel grzewczy
Jednym z takich fragmentów instalacji elektrycznej, z którymi ma się do czynienia na co dzień, są przewody elektryczne. Można je spotkać właściwie w każdym miejscu zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W świadomości większej liczby osób kable i przewody elektryczne to to samo. Faktycznie są to odmienne urządzenia, mianowicie przewód elektryczny jest częścią kabla. Kabel natomiast tworzy zestaw konkratnych przewodów wraz z warstwą izolacyjną.
Dodane przez: PP2.0
22/12/03, 07:03