Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

WorkFlow - obieg wiadomości w Twojej firmie

Jednym spośród najczęściej spotykanych problemów przy prowadzeniu dużej lub średniej firmy jest obieg dokumentów i informacji. Zwykły, papierowy sposób jest niezbyt szybki i zawodny, ze względu chociażby na fakt, że jakiś istotny dokument na przykład może się gdzieś zgubić, z czego później wynikają poważne komplikacje. Potrzeba ułatwienia komunikacji między pracownikami przedsiębiorstw i tym samym uniakania takich sytuacji, dała początek tworzeniu oprogramowania szerzej określanego jako Workflow.
Biznesmen
Ogólnie pojęcie to jest stosowane w stosunku do oprogramowania, szczególnie tego, które służy wspieraniu pracy grupowej. Oprogramowanie takie pozwala na określenie jakie role w przetwarzaniu dokumentów pełnią osoby uczestniczące w wykonywaniu wyznaczonej czynności oraz jakie są stany pośrednie dokumentów. Dla przykładu można omówić realizację obiegu szkolenia w firmie. Osoby dające dyspozycję na wykonanie pracy związanej ze zorganizowaniem szkolenia aktywują dane wejściowe (miejsce i tematykę szkolenia oraz pracowników, którzy są zobowiązani, aby wziąć w nim udział), powstaje dokument (zobacz umowy o niszczenie dokumentów) zgłoszenia szkolenia. Dane są następnie odbierane przez pracownika realizującego zlecenie (zaproponowany zostaje np. termin wyjazdu, rodzaj środka transportu, firma szkoleniowa i tym podobne), ze zgłoszenia powstaje dokument szkolenia. Informacje te trafiają powtórnie do decydentów, którzy zatwierdzają informacje o wykonaniu zadania (na przykład wyrażają zgodę na nocleg w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu), dokument delegacji zostaje zatwierdzony do wykonania.

Kolejne tematy

Biurowe sprzęty

Istnieje kilka urządzeń, które są niezbędne w funkcjonowaniu każdego biura. Gdybyśmy mieli zrobić bilans najpraktyczniejszych sprzętów w biurze, bez wątpienia na pierwszym miejscu znalazłby się komputer. A na następnej lokacie uplasowałaby się bezdyskusyjnie kserokopiarka. Maszyna ta praktycznie całe dnie jest w użyciu w przeciętnym biurze, dlatego warto zadbać o specjalistyczny serwis.


Nauka języka w firmie
Pracownicy wykonują zlecenie, potwierdzają ukończenie szkolenia, dokument (http://www.efematic.pl/) szkolenia staje się zrealizowany, po czym ma miejsce akceptacja zwrotów kosztów wyjazdu. Widoczne jest, że każdy z etapów przetwarzania takiej informacji charakteryzuje się określonym zbiorem osób wykonujących sprecyzowane zadania na dokumentach oraz sprecyzowanym zestawem możliwych stanów dokumentu. Są to typowe cechy procesu workflow. Systemy obiegu dokumentów umożliwiające takie działania to między innymi: eSoda (program darmowy), BOS, eDokumenty (licencja to koszt 850 PLN za każde stanowisko) lub M-Files. Umożliwiają one między innymi obieg faktur, wszelkiego rodzaju zleceń oraz informacji handlowych, obsługują faks jak również skaner, klasyfikują dokumenty jak również umożliwiają ich szybkie odnalezienie.

To, na jaki program do obiegu dokumentów się zdecydować, zależne jest od potrzeb firmy. Do rozważenia jest również kwestia tego, czy za program płacić, czy zdecydować się na darmowe rozwiązanie. Interesujących się tą kwestią zachęcam do odwiedzenia forów internetowych i portali producentów oprogramowania, gdzie możemy znaleźć szersze specyfikacje konkretnych programów.
Dodane przez: Arek
18/09/29, 10:12