Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

Postęp techniczny w pomiarach, czyli co teraz można stosować

Ogromny postęp techniczny doprowadził do tego, że dzisiaj natknąć się można na naprawdę najróżniejsze gadżety. Jednocześnie nie wszystkie z nich to smartfony, które sprawiają, że z pomocą telefonu możemy też robić zdjęcia, słuchać muzyki czy sprawdzać elektroniczną skrzynkę pocztową. Wiele z nich usprawnia po prostu zwykłe funkcjonowanie. Wśród tych, które znalazły zastosowanie w określonych miejscach pracy, znajduje się waga elektroniczna o siłomierz.


waga
Waga elektroniczna to urządzenie, które zazwyczaj dostrzec możemy w sklepach spożywczych. To właśnie z jej pomocą sprzedawca waży warzywa, ciasta, wędliny, mięso oraz sery. Słowem wszystko to, co można w nich kupić. () Coraz częściej na wagę elektroniczną stawiają także panie domu, które samodzielnie pieką ciasta. Dzięki niej można bowiem ekspresowo i prosto zważyć wszystkie potrzebne produkty. Jeszcze kilka lat temu dostępne były tylko wagi elektroniczne wymagające prądu do prawidłowej pracy. Wagę należało po prostu podłączyć do gniazdka.

Dzisiaj znaleźć można również te modele, które do nieprzerwanej pracy potrzebują baterii. Wagi elektroniczne znajdujące się w sklepach mają z kolei wbudowane akumulatory, które pozwalają na nie przerywanie pracy w wówczas, kiedy następuje przerwa w dostawie prądu. Jest to istotne, jeżeli sprzedawcy nie chcą robić przerw w sprzedaży, a tym samym nie chcą zaliczać dużych strat. Wagi elektroniczne w sklepach podłączone są do kasy fiskalnej. Jest to wymóg nakładany przez polskie prawo, które ma chronić fiskusa przed niezbyt uczciwymi sprzedawcami, którzy zamierzają oszukiwać na obowiązkowym podatku.


Innym urządzeniem, które może mieć dla nas wyraźnie mniej oczywiste zastosowanie jest siłomierz. Jest to najczęściej niewielkich rozmiarów przyrząd, który został zrobiony tak, aby z jego pomocą możliwe było dokonanie pomiaru wartości siły, która pojawia się w danym przypadku. Narzędzia tego typu są zazwyczaj oparte na prawie Hooke'a. Jego precyzyjne omówienie potrzebuje jednak niemałej ilości czasu. Siłomierz ma bardzo szerokie zastosowanie. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki niemu ważyły klasyczne wagi sprężynowe. Używany jest też w technice i antropometrii.

Jeżeli niniejszy wpis Cię interesuje, to kliknij ten odnośnik - odnajdziesz tam unikalny serwis www, który na pewno uznasz za godny uwagi.

Siłomierz to małych rozmiarów przyrząd, który – tak samo jak waga elektroniczna – bardzo usprawnia nasze funkcjonowanie.
19/12/29, 07:24