Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

Stworzenie led to bardzo ważne wydarzenie dla każdego z nas. Docenili to znawcy przyznając nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

Nowatorska technologia led, oświetlenie, telewizory led czy ekrany led, to nie są mało znaczące odkrycia. Przekonaliśmy się o tym w 2014 roku, gdy nagrodzono naukowców z Japonii i USA, za stworzenie diod led. Dzięki temu odkryciu realne stało się stworzenie pozostałych interesujących wynalazków, jak białe żarówki diodowe czy lampy błyskowe w telefonach komórkowych. Dla porządku, naukowcy otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a więc rzeczywiście najwyższe odznaczenie w świecie nauki.

nowoczesna technologia
Wyprodukowanie niebieskich led było bardziej ciężkie niż opracowanie diod święcących w innych kolorach, czyli w zielonym i czerwonym. Było jednakże niezbędne, ażeby można było wynaleźć diodowe źródła światła białego. Obecnie żarówki led coraz mniej kosztują, więc zaczynają zastępować lampy żarowe, czyli standardowe żarówki, ale także fluorescencyjne – świetlówki (sprawdź informacje). Są od nich zdecydowanie bardziej oszczędnie, bo nie nagrzewają się w okresie pracy, a energię wymieniają przede wszystkim na oświetlenie.

Mają również bardziej znaczną trwałość i wytrzymałość na warunki środowiska, przykładowo temperatury. To faktycznie dzięki lampom led możliwe jest nie tylko bardziej oszczędne oświetlanie miast, budynków czy mieszkań w państwach rozwiniętych, realne jest także produkowanie tanich, energooszczędnych lamp, które są w stanie stosować żyjący w ubogich krajach. Jak twierdzą członkowie komitetu noblowskiego, nagroda Nobla jest przyznawana przede wszystkim za odkrycia, które służą każdemu z nas. Odkrycie led wpływa na dużą część naszego życia, korzystnie przecież jeszcze potwierdzić, iż technologia stosowana jest w innych dziedzinach, jak telekomunikacja czy systemy sterylizujące wodę (sprawdź więcej). To tylko potwierdza, z jak ciekawym zjawiskiem mamy do czynienia.

elektroniczna reklama
Być może codziennie o tym się nie zastanawiamy, ponieważ ta technologia jest coraz bardziej powszechna, pomimo to jak widzimy, ułatwia ona życie na wielu płaszczyznach. A to przecież najważniejsze dla każdego z nas, dla naszego komfortu, lecz także bardziej pożytecznego spędzania czasu. Nagroda Nobla dla twórców led jest w pełni zasłużona.

Jeśli pasjonuje Cię przedstawiana w niniejszym poście kwestia, zweryfikuj treść, którą najprawdopodobniej również uznasz za pomocną.

Korzyści biorące się z tej technologii są odczuwalne dosłownie wszędzie. Właściwie, przeanalizujmy nasze codziennie życie, chyba nie jest już dla nas dziwne, że tak powszechnie korzystamy z tej nowatorskiej technologii.
19/06/07, 10:35