Menu strony
Oprogramowanie komputerowe dla firm

Jakie stosuje się aktualnie rodzaje łączności i dlaczego są one korzystniejsze od telefonów?

Ludzie mają możliwość porozumiewać się ze sobą na dużo różnych sposobów. Jednym z nich może być znana od kilku dziesiątek lat technika radiowa, która wykorzystywana jest do dzisiaj przez np.
IT


różne służby mundurowe albo lecznicze.


Dla co poniektórych osób radiokomunikacja to hobby, które mogłoby być połączone z ich działalnością zawodową. Jest to jednak niezwykle szeroka dziedzina, którą można rozdzielić na kilka głównych działów. Do pierwszego z nich można by zaliczyć przyrządy, jakich mają prawo używać osoby indywidualne (bez wyrabiania dodatkowych zezwoleń) urządzenia PMR czy też niezwykle popularne CB radia. Telefony PMR zezwalają na przeprowadzanie rozmów w promieniu ok. 1 kilometra. Radia CB natomiast to prawie obowiązkowe wyposażenie wszystkich zawodowych kierowców, a ich zakup mógłby się zwrócić w ciągu jedynie paru dni. Innym działem mogłaby zostać radiokomunikacja amatorska, która funkcjonuje na podobnej zasadzie co radia CB, jednak dostęp do wykorzystywanych tam fal radiowych wymaga wyrabiania licencji oraz zaliczenia stosownego testu. Dla praWDziwego krótkofalowca prawdziwą dumą jest przeprowadzenie udanej rozmowy na naprawdę długim dystansie, przykładowo Europa-USA.


Trzecim wariantem jest łączność profesjonalna, w której nie może być miejsca na jakieś błędy. Taki wariant transmisji jest wykorzystywany przez różnorodnego rodzaju służby, np. pogotowie, straż pożarną czy też wiele innych.
Radiokomunikacja profesjonalna jest o tyle lepsza od np. telefonii komórkowej, że nie ma tutaj opłat nawiązywania połączenia, ani tym bardziej samej rozmowy. Zdecydowana część służb stosuje pasma UKF. Dystanse pomiędzy stacjami bazowymi a samochodami przykładowo policji czy pogotowia wynoszą około 50km.
22/08/03, 09:02